89. Pokud politika slouží finančním elitám, je ohrožena demokracie, v překladu vláda lidu


Ivan Hoffman v DENÍKU z pondělí 23. 5. 2011 v komentáři nazvaném Vážné varování:
„Sobotní protivládní demonstrace byla v mnoha ohledech standardní. Řečníci vládě vyčetli asociální přístup k lidem slabým, hendikepovaným a těm, co se živí prací. Zkonstatovali, že nás vláda poškozuje a zadlužuje. Zaznělo, že vláda není důvěryhodná odborně ani mravně, a navíc se jedná o lháře, kteří nedrží slovo. Potud nic, co by se už delší dobu nevědělo. Zpozornět by ovšem politici měli poté, co někteří řečníci promluvili o důvodech, proč vláda jde proti lidem. Zaznělo, že vláda prosazuje zájmy finančních skupin, finančního kapitálu a jejím záměrem že je uzákonit rozkrádání veřejných zdrojů.
Tím se od banálního konstatování, že máme vadnou vládu, což se stává i v lepších rodinách, dostáváme k otázce, zda důvodem není vadný systém. Ve vadném systému se totiž jiné než vadné vlády nelze dobrat. Pokud politika slouží finančním elitám, je ohrožena demokracie, v překladu vláda lidu. Tehdy je přípustné a žádoucí domáhat se návratu vlády do rukou občanů. Proto ty výzvy k občanské neposlušnosti anebo výzva nehrát podle pravidel, která nás jako občany poškozují.
Z historie je patrné, že politici jsou nepoučitelní. Vždy po několika dekádách beznadějně zdegenerují, ztratí soudnost a míru. Nakonec už jsou tak drzí a nesnesitelní, že si koledují o pár facek. V dnešním globálním kontextu ovšem bude třeba s politiky, co posluhují globálním lichvářům a spekulantům, zamést globálně. Jako protiváha politického propojení vlád, které škodí svým občanům, se v Evropě propojuje občanská společnost. A bude to jako vždycky kdo s koho. Buďto politici škrtnou občany, anebo občané škrtnou finančníky, spekulanty a jim posluhující prezidenty, premiéry a ministry.“
<< ZPĚT <<

 

Start: 1.3.2007
Original: www.spmz.info
SPMZ • Nádražní 28, 783 13 Štěpánov u Olomouce
Czech republic

č.ú.: 257346517/0300

děkujeme za podporu!