36. Schválení Lisabonské smlouvy Senátem České republiky


Dne 6. 5. 2009 i senátoři České republiky schválili Lisabonskou reformní smlouvu. Prezident republiky Václav Klaus je za to nazval zbabělci a prohlásil, že české politické elity selhaly.

Na toto téma hovořil redaktor Martin Veselovský dne 7. 5. 2009 v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu, Český rozhlas 1, s vicepremiérem vlády České republiky Alexandrem Vondrou.


Krácený text tohoto důležitého rozhovoru zní takto:

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Na úvod citace, pane vicepremiére. "Je to velmi smutný doklad dalšího selhání významné části našich politických elit, které v různých obdobných okamžicích až příliš dobře známe z české historie. Naši politici si vždy nacházeli podobné zbabělé zdůvodnění. Jsme malí, slabí, v evropském kontextu nic neznamenáme. Musíme se podřídit, i když s tím nesouhlasíme." Vy dobře víte, že to jsou včerejší slova prezidenta republiky Václava Klause. Cítíte se být mnichovanem ve smyslu, že nezbývá než Lisabon přijmout?

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti, senátor /ODS/:
V žádném případě a myslím si, že je třeba tuto rétoriku jasně odmítnout. Prostě představa, že všichni v Evropě jsou zbabělci jenom Václav Klaus je hrdina je představa úplně mimo jakoukoliv realitu. Mám pocit, že začíná selhávat spíš Václav Klaus. On sliboval, když usiloval o prezidentskou funkci, že nebude prezident aktivistický, a toto není nic jiného než aktivismus. Výraz pohrdání nad stanoviskem zákonodárných sborů. Koneckonců jak sněmovna, tak zejména český Senát si daly velkou práci s tím, aby tu smlouvu projednávaly. U nás to netrvalo dny, u nás to trvalo skutečně více než rok. Je to dobře. A včera se přistoupilo k hlasování, a to hlasování nějak dopadlo a já si myslím, že Václav Klaus by to měl respektovat.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Faktem zůstává, že opravdu českou politickou elitu, do které se bezesporu členové horní komory parlamentu dají počítat, nazval zbabělci a říkal, že tato elita selhala, a to je názor hlavy státu. Nesignalizuje to něco důležitějšího než jen nějaký možná malicherný spor mezi jednou politickou stranou a jejím bývalý čestným předsedou?

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti, senátor /ODS/:
Já si myslím, to nejde tady o nějaký spor mezi jednou politickou stranou a jejím bývalým předsedou. Koneckonců to hlasování šlo napříč v obou komorách, čili možná spíš se dostává Václav Klaus víc a víc do izolace s národem a jeho politickou elitou. My si můžeme o té elitě myslet co chceme, ale je to zřetelně většinové stanovisko. Já si myslím, že prezident, i z titulu své ústavní funkce by to stanovisko měl respektovat. Koneckonců to on sliboval, když do té funkce opakovaně kandidoval a myslím, že v tom druhém funkčním období začíná mít skutečně potíže s tím plnit to, co sliboval.


Ta smlouva je jakýmsi kompromisem, dohodlo se na tom ale všech 27 členských států, těch 25 to politicky schválilo. Samozřejmě ještě to musí podepsat britská královna, musí to podepsat polský prezident, ale v těch parlamentech ta procedura proběhla, bylo to všude schváleno velmi výraznou většinou. Je to kompromis, není možné být ani úplně vítěz, ani úplný poražený, ale pro nás jako zemi ve střední Evropě se všemi těmi historickými zkušenostmi různých válek a konfliktů, na kterých my jsme nikdy nevydělali, vždycky jsme na nich ztratili, tak je jednoznačně výhodnější mít nastavena ta pravidla hry, která všichni respektují, a to není žádný defetismus, to není žádné mnichovanství. Mnichov byl o nás bez nás. A já se obávám, že kdybychom my se skutečně dostali někde na periferii té evropské politiky, kdybychom prostě se postavili zády k ostatním, no tak pak přesně, pak přesně ten Mnichov se pro nás začne odehrávat, protože my u toho nebudeme. To ano Lisabonské smlouvě je přeci kvůli tomu mimo jiné, abysme mohli u toho stolu sedět a na tom dalším vytváření těch pravidel a jejich naplňování se spolupodílet, a to nám nikdo nevezme, musíme samozřejmě jako stát, který má 10 milionů lidí, nejsme evropská velmoc, nikdy nebudeme, musíme si k tomu hledat své spojence. Ty spojence potom máme a pokud se toho nebojí ani Britové, ani Poláci, ani Švédi, tak já nevidím jediný důvod, proč by se toho měli bát Češi.


Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Je podle vašeho názoru politickou povinností prezidenta Václava Klause poté, co obě komory parlamentu smlouvu schválily a doporučily tím k ratifikaci, smlouvu podepsat?

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti, senátor /ODS/:
Já si myslím, že ano a koneckonců přesně to vyplývá i z toho slibu, který on dával, že bude dbát ústavnosti a zákonů této země. A kdo dává ty zákony, dává je parlament, dává jí je obě komory parlamentu a pokud sněmovna i Senát s tou smlouvou vyslovily souhlas, tak budu očekávat, že prezident toto respektuje. Nejsem právník, já si myslím politicky je to evidentní, ale domnívám se dokonce, že i asi právníci se na tom shodnou, že by bylo naprosto bezprecedentní, kdyby zejména v případě mezinárodní smlouvy prezident odmítl respektovat jednoznačnou vůli zákonodárných sborů.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Jenom, pardon, technická poznámka, pane vicepremiére. Jinými slovy podle vás Lisabonská smlouva dnes není mrtvá, nebo je?

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti, senátor /ODS/:
No, není mrtvá. Mrtvá je jenom na základě podle Václava Klause, jinak nikdo v Evropě z relevantních vlád žádné takové adjektivum prostě nepoužívá, protože Irové, irská vláda skutečně požádala 26 členských států Evropské unie, že to chce předložit k ratifikaci ještě jednou. My jsme ji to všichni posvětili, odsouhlasili. Teď se pracuje na textu, který bude Irsko předkládat k lidovému hlasování, se musí rozhodnout, kdy to hlasování bude probíhat. To rozhodnutí ještě neučili, já předpokládám, že to bude někdy brzy na podzim. A jaksi není možné mluvit o mrtvém textu z tohoto hlediska, to prostě není na místě.

Martin VESELOVSKÝ, moderátor:
Poslední otázka. Existuje v Lisabonské smlouvě nějaká, řekněme, záchranná brzda, pokud by se i vůči kvalifikované většině Česko rozhodlo prosadit svůj názor?

Alexandr VONDRA, vicepremiér pro evropské záležitosti, senátor /ODS/:
Tak samozřejmě v některých oblastech to existuje. … Prostě my s tím třeba nesouhlasíme, tak máme možnost se té politiky neúčastnit. Nemusíme prostě, prostě jsme přehlasováni, ale nemusíme být součástí toho aranžmá. Dokonce … můžeme i vystoupit z Evropské unie. To … Lisabonská smlouva, pokud by si někdo přál vystoupit, umožňuje.

1. Klausovy výroky o smlouvě „Považuji nejen za popření dosavadního vývoje českých národních dějin, ale i hraničící s jeho ústavní rolí.“ (Jiří Paroubek, předseda ČSSD v PRÁVU ze 7. 5. 2009.)

2. Zřejmě poprvé ve své historii se staneme pevnou součástí solidárního opravdu demokratického evropského svazku, … Buď se budeme v dnešním globálně propojeném světě rovnoprávně podílet na společném pěstování duchovních i materiálních hodnot našeho kontinentu, anebo se uzavřeme do sebe a dáme přednost iluzi, že je lepší být - v zájmu údajných národních zájmů a blíže neurčené národní identity - jakýmsi do sebe zahleděným a lehce zahnívajícím skanzenem. (Prezident Václav Havel ve své novoročním projevu 1. 1. 2002.)

3. V podmínkách přestavby společnosti jsou a budou odpovědnost, mravnost a morální kvality lidí nejdůležitějším hybným faktorem a zárukou šťastného života vůbec. (Prof. MUDr. Jana Synková, Dr.Sc., ministryně školství a tělovýchovy ČSR. RP 28. 3. 1989.
Ve Štěpánově u Olomouce 20. 5. 2009 Venzara

<< ZPĚT <<

 

Start: 1.3.2007
Original: www.spmz.info
SPMZ • Nádražní 28, 783 13 Štěpánov u Olomouce
Czech republic

č.ú.: 257346517/0300

děkujeme za podporu!