84. Kauza Drobil z konce roku 2010


A. Jak to viděl Ivan Hoffman v DENÍKU z 15. 12. 2010

Rezignace ministra životního prostředí Pavla Drobila ODS je v pořádku. Politikům, kteří se obklopují špatnými lidmi, nelze svěřit funkce, ať už se těmi špatnými lidmi obklopují schválně, anebo z neschopnosti. Tak jako tak jde o projev politické nekompetence. Pan ministr Drobil je navíc nekompetentní na druhou, neboť vedle špatných lidí odvolal i jednoho dobrého, totiž ředitele Státního fondu životního prostředí Libora Michálka. Ten jak se zdá s velkou pravděpodobností zabránil rozsáhlé korupci, jež měla plnit stranickou pokladnu ODS. (…)
Pokud se dovídáme, že ředitel Michálek byl odvolán ministrem po konzultaci s premiérem, pak to vypadá, že v něm nikoli pouze ministr Drobil, ale i předseda ODS Petr Nečas vidí místo poctivce a vzorného občana naopak zrádce a potížistu, kvůli kterému si teď partaj neuzobne půl miliardy z třímiliardové zakázky na čističku odpadních vod v Praze. To by ale budilo podezření, že se sám premiér nekompetentně obklopil špatným ministrem a sám že není o nic lepší, takže by bylo přirozené, kdyby rovněž rezignoval.
Nejhorší je, že problém není v lidech, ale v systému. Nejde o výjimečné pochybení jednotlivců, ale o výjimečnou nechuť jednotlivce podílet se na rutinní zlodějně. Z kauzy Drobil se politici nepochybně poučí. Nikoli ovšem v tom smyslu, že by přestali vyzobávat milióny. Dají si větší pozor, aby se mezi ně nedostal další Michálek, poctivec, který nechápe, o čem politika je.


B. Jak to řekl Ivan Hoffman na Praze 2 dne 20. 12. 2010 v pořadu Jak to vidí…

Moderátor Vladimír Kroc
Hospodářské noviny píší: Lídři vlády si přestali kvůli kauze Drobil důvěřovat. Čemu vlastně v té spleti protichůdných informací věřit?

Ivan Hoffman, redaktor
No, tak já věřím tomu, co nahrál pan Libor Michálek a jemu chci poděkovat za to, že nám ušetřil 3 miliardy korun. To, co se mu podařilo nahrát pomohlo nám pochopit, jak se u nás vlastně dělá politika a jak vypadá to politické prostředí. Myslím, že teď už se víc nedozvíme a že ta kauza už bude jenom minimalizací škod, zametáním stop. Pravdu nikdo hledat nebude.
(…) ta policie léta prostě se zbavuje lidí, kteří nepracují na politickou objednávku. To se tady traduje už dávno. Naposledy kolem Kubiceho zprávy… abych to zestručněl, tak doopravdy mám pocit, že se policii nedá věřit. Aby policie začala dobrovolně šetřit vysoce postavené politické činitele, tak to prostě nedělala a dělat nebude.

Moderátor
A proč by se Libor Michálek nemohl vrátit do čela fondu, jak to navrhovaly Věci veřejné? Čeho zlého se dopustil?

Ivan Hoffman
No on se nedopustil ničeho zlého, až na to, že jim kazí byznys. A ve chvíli, když se tam vrátí, tak nebude možné z toho tunelu vyvádět peníze, které jsou určeny na životní prostředí.

Moderátor
Jak rozumět tomu, že se ministra Drobila zastal prezident?

Ivan Hoffman
Tak to se musíme vrátit pár let zpátky, až k pádu Klausovy vlády. Tenkrát krizi rozpoutalo podobné černé financování strany nebo podezření na ně. A hlavně teda strach některých aktérů, kteří měli slabší povahu a začali se bát, že skončí v base. Tenkrát se podařilo lidem kolem Václava Klause přesvědčit veřejnost, že oni nejsou korupčníci, že jsou vlastně oběti jakéhosi spiknutí. Hovořilo se pak tisíckrát o sarajevském atentátu, neboť shodou okolností těm slabším povahám praskly nervy zrovna ve chvíli, kdy byl v Sarajevu. Dneska by to byl afgánský atentát anebo bruselský. Podařilo se jim vytvořit dojem, že jsou vlastně chudáci, oběti. A tak dlouho brečeli, až jim to všichni uvěřili a začali je litovat. No a stejnou fintu předvádí premiér Nečas a ministr Drobil. Někdo chodil, nahrával na ně, splétal na ně pikle, snažil se prostě na ně hodit něco špatného. No a když budou brečet dlouho, tak zase se najde pár lidí, kteří jim uvěří, že oni jsou vlastně chudáci.

Moderátor
Jak tohle vysvětlit dětem, když se říká, že žalovat se nemá. Na druhou stranu, kdy už se žalovat má? Kde je ta hranice?

Ivan Hoffman
Jakmile se člověk dostane do takového prostředí, tak má dvě možnosti. Buďto odejde, protože na to nemá prostě povahu. A nebo si řekne: No, tak když už jsem tady a mám možnost něco udělat pro své spoluobčany, tak si to prostě všechno nahraju a zahraju si na toho špiona, na toho agenta 007, který je ve všech filmech pozitivní hrdina, že?
To znamená, zjistím, co a jak, co se dá. A pak to lidem řeknu. A oni už ať si s tím naloží sami. A to se přesně stalo. Já bych řekl, že za určitých okolností se žalovat musí. K tomu dokonce vyzývá i zákon.


C. Profesor Tomáš Halík v pořadu na Praze 2 Jak to vidí… z 22. 12. 2010 (kráceno)

Vladimír Kroc, moderátor
Já jsem se těšil, že si dnes popovídáme víc o Vánocích, ale ono to vypadá, že se nevyhneme politice. O čem podle vás vypovídá kauza Drobil?

Tomáš Halík, profesor
Praskají vředy, které jsou všude a které jsou především korupcí, která se stala problémem číslo jedna české společnosti. Vláda by měla obstát a snad bude dokopána k tomu, aby skutečně provedla to, k čemu se zavázala, tj. reforma, protože bez řádné systémové reformy nezachráníme tři strašně důležité oblasti života této společnosti, to je zdravotnictví, to je penzijní systém a to je školství. Ale to, co je skutečně klíčem ke všemu, to je otázka školství. A jestliže jsme nyní dostali od mezinárodního výzkumu skutečně otřesnou zprávu o našem školství, tedy s tím je třeba něco dělat, zatím ty vlády jen žvanily o tom, že něco udělají. Ta školská reforma nenastala. Není to věc jenom podfinancování školství a nalezení peněz pro školství, ale je třeba také lépe vychovávat učitele, aby prostě zaujmuli žáky. Tam je klíč k budoucnosti, jímž jsou mozky mladých lidí.

Vladimír Kroc, moderátor
Sledujete i vy na Univerzitě Karlově tu klesající úroveň českého školství?

Tomáš Halík, profesor
Ano, sleduji, k přijímacím pohovorům chodí dneska pologramotní lidé. Ale vy jste se mne ptal na ty otázky korupce. Jestliže nějaká vláda bude chtít po občanech, aby se uskrovnili, tak nesmí být sama korupční. To je prostě základní předpoklad. Víte, dosud se ta korupce strašně tolerovala. (…) Je veliká dobrá zpráva, že se najdou lidé jako ten pan Libor Michálek, to je pro mne mravní hrdina tohoto roku. Člověk, který už jednou na to doplatil, že upozornil na korupci zametli s ním, jako s ním chtěl zamést ten ministr Drobil. Ten člověk přesto měl odvahu ačkoliv věděl co riskuje, neboť stát proti této mafii, tam může jít o život. Kdyby naivně běžel jenom na policii, což by bylo normální v právním státě, tak bohužel by se stalo to, čeho jsme byli svědky, že policejní prezident okamžitě běžel za ministerským předsedou a radil se s ním, co s tím udělat. To je naprosto skandální. Ale naštěstí jsou tady tak stateční novináři, jako Janek Kroupa, který v tolika kauzách prostě nasazuje opravdu kůži.
Velmi mne zklamal premiér Nečas. Já jsem věřil, že by mohl z té ODS učinit znovu stranu volitelnou slušnými lidmi, že by s tou korupční a mafiánskou částí skutečně zamával. Bohužel to se nestalo, tady tvrdě selhal. Úlohu, která patřila jemu, nechal si vzít prezidentem republiky, který srdečně chválil pana Drobila, tak jako kdysi chválil Viktora Koženého, potom Vladimíra Železného, (primátora) Béma, všechny ty pionýry té specifické cesty ke kapitalismu, která tak strašně poškodila mravní atmosféru v této zemi. Byla to ideologie, která hlásá, že ruka trhu všechno zařídí a že ti, kteří mluví o potřebě práva a morálky jsou jen nějací pravdoláskaři, kterým je třeba zavřít pusu. Na naší filozofické fakultě je výstava, kde je několik desítek lidí, kteří v Rusku v posledních, dejme tomu, 15 letech byli zavražděni, intelektuálové, novináři, kteří upozorňovali na tyto věci. My si můžeme myslet, Rusko je daleko, my jsme jiná země, avšak to Rusko se přibližuje. Ti lidé, kteří zpochybňují naše zakotvení v Evropské unii, v evropském západě, tak ti nahrávají tomu, abychom se stále více přibližovali té ruské situaci a já si myslím, že tady jsou už síly, které necouvnou před ničím. A jestliže se policie bude chovat tak, jak se dosud chovala, pak je to velmi nebezpečný stav.

Vladimír Kroc, moderátor
O tom jsem chtěl mluvit, vy jste na to už dvakrát narazil. Právník a předseda správní rady Transparency International Václav Láska tvrdí, že v tomto případě se znovu ukázalo, že nemáme dostatečně nezávislou policii a justici. Pokud tedy má pravdu, tak je to dost hrozná zpráva.

Tomáš Halík, profesor
Je to hrozná zpráva, ty věci jsou pravda, ta korupce skutečně sahá i do těch policejních kruhů, stačí si zajet do českého pohraničí a tam mluvte s lidmi, kteří vám budou vyprávět o nevěstincích, které tvoří jaksi první vizitku naší republiky. … na policii bossové vozí ty prostitutky, aby je tam uspokojily a prostě ty věci jedou dál (…) Díky za lidi, kteří nejsou jenom tlampači nějakých zájmů politických stran, ale o kterých lidé vědí, že říkají pouze to, co jim diktuje jejich rozum, jejich svědomí a že jsou to lidé, kteří se nedají ani zastrašit, ani koupit.

Vladimír Kroc, moderátor
Blíží se konec roku, povězte, jak se ohlížíte za těmi uplynulými 51 týdny.

Tomáš Halík, profesor
No, byl to rok, kde z našeho středu odešlo na věčnost mnoho lidí, kterých jsem si nesmírně vážil a kteří byli opravdu takovými klenoty té české společnosti, Ivan Medek, kardinál Tomáš Špidlík, pan Smoljak a celá řada dalších.
Potom si myslím, že skutečně ty nepravosti v tom veřejném životě přestoupily mez únosnosti a veřejnost se o to začíná zajímat. A já si myslím, že musí dojít k nějaké změně. Je třeba se nenechat zastrašit, tady už jde o hodně. Já si myslím, že je strašně důležité, že Evropa má tu společnou měnu, ta má ohromný psychologický dopad na vědomí jednoty Evropy. Já strašně sázím na budoucnost sjednocené Evropy a doufám, že Evropská unie projde těmito krizemi, protože je to konec konců také určitá záruka demokracie. (…)
Já teďka čtu moc hezkou knížku jednoho amerického rabína … a ten rabín říká jednu věc, která je pro mě velmi povzbudivá, že zlo má v sobě sebezáhubný mechanismus. Lidé, kteří propadnou zlu, kteří jdou tou cestou bezuzdné chtivosti, korupce, tak ti ztratí sebekontrolu. Oni přestanou mít smysl pro to, kdy se mají zabrzdit, oni dříve, nebo později udělají osudnou chybu. Dříve nebo později na to dojedou.


D. Jan Petránek v pořadu na Praze 2 Jak to vidí… z 23. 12. 2010 (kráceno)

Zuzana Burešová, moderátorka
… korupční skandály, o kterých se nejvíc píše a mluví, co tomu říkáte?

Jan Petránek, publicista
Zcela nejstrašnější korupce je v Číně. Potom je obrovská korupce, větší než snad v Číně, to je Indie. Velká korupce, která je až nemyslitelná, je v Rusku. Víte, kde bych proti korupci začal bojovat? Ve školách. Já si myslím, že dokud nebudeme mít vzdělanostní vrstvu na patřičné úrovni, tak je všechno marné a všechny nešvary, alkoholismus, velké kouření, drogy, zločiny, vrážení kudel patnáctiletou rukou do zad, tak tohle všechno spolu hluboce souvisí. … jakmile budeme řešit korupci zvlášť od ostatních morálních problémů společnosti, víte, kam se dostaneme? No, asi tak, jako bych chtěl nalívat do nádoby vodu, nebo nějakou dobrou jinou tekutinu a nevšiml si, že je to děravý po celém obvodu. To je to, co mě trápí.
Nedůvěra je to hlavní, co nám otravuje ovzduší.
(Naše poznámka: Nedůvěra vzniká nedodržováním norem přírodního morálního Zákona. Důvěru nelze získat jiným způsobem, zejména ji nelze koupit za peníze. A s podporou amorální moci.)


E. Záhada z Hradu. Ve stínu našeho politického systému je možná jiný, větší DNES - 29. 12. 2010 (kráceno)

Příliš mnoho z nás už napsalo, že je poněkud trapné, když si máme utahovat opasky a každou chvíli na nás odněkud jukne zlodějna.
Na Hradě se zase jednalo o nás bez nás. A zdá se mi být ještě trapnější, když po podezřelém skandálu zosnují na Hradě zástupci vládních stran s požehnáním pana prezidenta tajný pakt.
Že by existovala nějaká paralelní mocenská síť? Druhý systém? Také se nabízí všeobecný pocit, že naši politici … nefungují v přirozené síti struktury demokratické moci. Možná jsou i součástí (nedej bůh, aby slouhy!) další mocenské sítě, vybudované v pozadí. Sítě bossů, kteří opravdu rozhodují.
Možná se někteří politici z počátku vůbec nechtějí namočit, touží dělat politiku nově, čestněji, poctivěji. Ale najednou se stanou pasažéry dunícího vlaku, z něhož nelze vystoupit. Pavouk kmotrů je zatáhne do pavučiny „druhého systému“ jako cvičené mouchy.
Pěkné přirovnání nacházíme u Josefa Švejka: „Uvnitř zeměkoule je ještě jedna mnohem větší než ta vrchní.“ Je to sice vzpomínka z blázince, ale po bližším ohledání se tato úvaha jeví jako velmi prozíravá: uvnitř našeho politického systému se nachází ještě jeden, větší, významnější než ten na první pohled zřetelný. A je to systém řídicí, rozhodující.
Pan prezident Václav Klaus nedávno v rozhovoru konstatoval, že jeho zásadní rozpor s panem předchůdcem, Václavem Havlem, tkví v tom, že dle Havla by nám bylo lépe, kdyby lidé v systému byli lepší. Podle Klause je klíčový systém, jeho struktura a pravidla fungování, rozumím-li dobře.
Ano, rozhodující je systém. Marně by ideální lidé naplňovali soustavu mizernou, ba zločinnou.
Jenomže to vyvolává zásadní otázku: není dnes u nás už pevně vybudován korupční systém, paralelní s oficiální mocí? A změnit jej nemohou ani lidé s těmi nejlepšími úmysly? Není tato struktura výše uvedenou pavučinou, která omotává podstatnou část našich zvolenců? A neřídí nás všechny bez ohledu na výsledky voleb?
(Vladimír Kučera, spolupracovník redakce)František Venzara
31. 12. 2010
<< ZPĚT <<

 

Start: 1.3.2007
Original: www.spmz.info
SPMZ • Nádražní 28, 783 13 Štěpánov u Olomouce
Czech republic

č.ú.: 257346517/0300

děkujeme za podporu!