112. Jak to vidí Tomáš Halík - 16.5.2012Sdružení přátel morálního zákona - ideologie demokracie

112. Jak to vidí Tomáš Halík - 16.5.2012„Jak to vidí“ vysílá Dvojka od pondělí do pátku vždy v čase od 8:30 do 9:00 hodiny. Přepis pořadu najdete na stránkách Dvojky následující den, zvukový záznam do hodiny po vysílání. Moderátor Vladimír Kroc. Tomáš Halík, profesor Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a prezident České křesťanské konference. Krácený text.


Moderátor Vladimír Kroc

Činilo Vám potíže uvěřit zprávě, že byl hejtman Středočeského kraje přistižen policií se sedmimilionovým úplatkem?


Profesor Tomáš Halík

Tak mě spíš překvapilo to jeho vysvětlení, že dostal víno a změnilo se to v peníze.

My jsme tady posledně hovořili o žhavé kauze Bém - Janoušek, že je čas, kdy praskají vředy a všude je strašně puchu a že pravděpodobně to není poslední odhalení. Tenkrát se k tomu vyjádřil pan prezident Klaus, že jestliže se budou dále odhalovat ty věci, tak může prasknout větev, na které všichni sedíme. Příznačně mu nevadilo to, že ty věci se děly, ale že se odhalují.


Moderátor Vladimír Kroc

Případ nás poučil, že existuje výjimka z poslanecké imunity, když policie chytne pachatele takříkajíc za ruku přímo při činu. Kdyby čistě teoreticky poslanci Davida Ratha ke stíhání nevydali, už nikdy by nemohl být za tento trestný čin stíhán?


Profesor Tomáš Halík

Naprosto jasně. Ten zákon je zcela absurdní a já myslím, že by mělo být skutečně zveřejněno, které strany a kteří poslanci tento zákon odhlasovali. Tady se člověk nemůže ubránit podezření, že lidé, kteří zvedli ruku pro to, aby ten zákon byl zachován, byli motivováni možností, že se jim takový zákon může jednou hodit. Jeden krok k věrohodnosti politiky spočívá také v odbourání tohoto zákona. Na dotaz Martina Stropnického v rozhovoru pro MF Dnes, jaké jsou léky a východiska pro naši společnost, jsem řekl, že na prvním místě je obnova právního státu, na druhém kultivovat občanskou společnost a na třetím dbát na kulturu médií. To znamená udělat pořádek v legislativě, kde je třeba některé zákony, jako je tento odbourat a kde je třeba některé zákony, jako zákon o státní správě, přijmout. Potom je třeba se podívat na ty státní zástupce a soudce, kteří ty věci zametali a kteří naopak mají odvahu ty věci spravedlivě posoudit. A potom jsou to také otázky výchovy právního vědomí občanů. Samozřejmě také výchovy právníků. To, že ty mnohé věci byly možné, bylo také proto, že to právní vědomí občanů je na strašně nízké úrovni. Víte, my tepeme do politiků, ale ti politici jsou také přece jenom obrazem společnosti a je třeba se zabývat nejen potrestáním darebáků mezi politiky, ale podívat se i na celkový morální stav společnosti, v níž je něco takového možné. To už je méně populární, ale je třeba se do toho dát.


Moderátor Vladimír Kroc

Mluvil jste o kultivaci občanské společnosti jako jednom z možných léků na současnou situaci. Ale jak konkrétně, můžete to objasnit?


Profesor Tomáš Halík

Já se domnívám, že ve chvíli, kdy je obrovská nedůvěra v politické strany, a ta nedůvěra je oprávněná, protože zvláště ty dvě velké strany jsou prolezlé klientelismem a jsou myšlenkově vyprázdněné, potom nestačí volat po pádu vlády, to je strašně málo. Je třeba mít i plán B, jak chyby odstranit. Takový plán holešovická výzva nemá. Velice mne potěšila iniciativa Vraťte nám stát, kterou prezentuje Břetislav Rychlý a další. Velice dobrá je studentská iniciativa Inventura demokracie. K solidním iniciativám patří například Fond proti korupci.


Moderátor Vladimír Kroc

Co ta pravděpodobná zpronevěra evropských peněz znamená navenek? Podle Vás, jak na nás budou pohlížet v Evropské unii?


Profesor Tomáš Halík

Posluchači vědí, že já jsem velkým zastáncem evropského sjednocení a odpůrce všech, kteří prostě démonizují tu Evropskou unii. Já si myslím, že ta kauza Rath je další příklad toho, jak velice je důležité, že je tady EU a že se nám trošku dívá přes rameno. Víte, ten ministr Dobeš by tam byl asi dodneška, kdyby kontrola EU neukázala, že se na školství prohospodařily miliony, které přitékaly z EU. Možná, že kdybychom byli na českém písečku odtrženém od Evropy a nikdo se nám nesměl koukat přes ramena, kdybychom měli tu suverenitu, po které mnozí volají, tak nikdy by to nevyšlo najevo, ale to, že lidé vědí, že je tady Evropa, která se nám dívá, zaplať Bůh, přes rameno, přece jenom ty některé kauzy se budou řešit. Takže zaplať Bůh, že je tady také Evropa, a že nemáme suverenitu darebáků v naší zemi.(5/2012)<< ZPĚT <<

 

Start: 1.3.2007
Original: www.spmz.info
SPMZ • Nádražní 28, 783 13 Štěpánov u Olomouce
Czech republic

č.ú.: 257346517/0300

děkujeme za podporu!