78. Dr. Norman W. WALKER, OMLÁDNĚTE


Správnost svých nových zdravotních názorů prokázal dr. Walker svým odpůrcům tím, že ještě ve 100 letech jezdil na kole a dožil se 116 let. Z jeho knížky Omládněte (vydané v roce 1995 nakladatelstvím FIN v Olomouci, dnes Nakladatelství Olomouc, adresa Olomouc, Lazecká 70a www. naklol.net) uvádíme níže uvedené ukázky.
Překlad z anglického originálu knížky provedla Dr. med. Božena Žižková, velmi blízká spolupracovnice Nakladatelství Olomouc, která v současné době žije v Norimberku. Bez jejího enormního úsilí zprostředkovat českým čtenářům před Listopadem 1989 nepřístupné informace o zdraví, bez její vitality, nebývalého nadšení, rozhledu a dobrým znalostem aktuálních tendencí v oblasti zdravé výživy, nedostaly by se její překlady ediční řady Fitu pro život do rukou českých čtenářů. Za její mimořádně důležitý příspěvek ke zlepšení zdraví našeho národa jí při této příležitosti vyjadřujeme velký dík.

1. Můžeme být staří ve třiceti a můžeme být mladí v sedmdesáti. Stav těla vyjadřuje jakým psychickým a fyzickým vlivům bylo v minulosti vystaveno. Zdůrazňuji roli duševních vlivů, protože duševní stav má pro celkový stav každého člověka životně důležitý význam. Nemůžeme být zdraví, myslíme-li neustále na bolesti a nemoci. Nemůžeme být současně šťastní a plní smutných myšlenek. Nemůžeme být mladí a současně plní strachu před nemocemi stáří. (Strana 9, dále jen číslo stránky.)

2. Znáte rozdíl mezi potravinou a živinou? Víte proč a jak se tělo zbavuje odpadových látek vzniklých látkovou výměnou? Víte, co se stane, když se tyto látky nevyloučí? Trápí vás srdeční potíže? Víte, že tyto tak zvané srdeční potíže nemají často se srdcem nic společného jsou snadno odstranitelné? Víte, že tyto potíže jsou často následkem konzumace určitých potravin? Děláte si starosti a znepokojujete se věcmi, které nemůžete ovlivnit? Víte, že tím spotřebujete energii rychleji než ji dokážete nahromadit? Víte, že takové starosti jsou ti největší nepřátelé mládí? Je vám známo, jak rychle zničí cola a limonády - ne méně než alkoholické nápoje - vaše tkáně? (11 - 13)

3. Dosáhnout věku, ve kterém většina lidí je již mrtvých a pohřbených, být vitální, všímavý a plný nadšení v sedmdesáti nebo osmdesáti letech, mít stejné tělo jako ve třiceti - to je podle mých zkušeností cíl, kterého dosáhnout se vyplatí.
Jestliže bezvýhradně neakceptujeme - přinejmenším na zkoušku - to, co většina lidí považuje za neortodoxní, ne-li extrémní, pak je skoro lepší nechat život běžet a strávit zbývající dny ve starých kolejích, které vedou k senilitě a stařecké slabosti. (14 - 15)

4. Je prakticky nemožné omládnout, jestliže je tělo zatíženo odpadovými látkami, které měly být už před léty vyloučeny. Všechno, co nesouhlasí se zákony přírody, zdržuje náš pokrok. Jestliže chcete omládnout, musíte pro to něco udělat. Jestliže jíte stravu takovou jako ostatní - většinou továrně vyrobenou, která stojí v regálech samoobsluh - pak si můžete být jisti, že dnes žijete přesto a ne proto, že jste jedli tato jídla. Jenom když se soustředíte na jeden cíl, můžete pochopit hluboký význam přírodních zákonů. (20 - 23)

5. Viděl jsem lidi v každém, jenom myslitelném, stavu zdraví nebo nemoci, kteří těžili z následujícího dvojprogramu: vnitřních koupelí za pomoci nálevů a střevních výplachů a z pečlivě připravené, vyvážené syrové potravy. (43)

6. … naše tělo se skládá z miliónů mikroskopicky malých buněk. Z nich jsou složeny tkáně, tělní tekutiny i pevné kosti v našem organismu. Přestože jsou tyto buňky nepatrné, jsou vybaveny životem a inteligencí. Reagují na duševní podněty, aniž bychom si toho byli vědomi. Jsou našimi služebníky v každém jenom myslitelném směru. Aby mohly vykonávat svoji práci, potřebují potravu, stejně jako služebníci v našem denním životě. Když si uvědomíme, jak nepatrnou péči věnujeme našim buňkám, těmto malým pomocníkům, pak musíme přiznat, že je příroda vybavila velkou odolností. Jestliže dosáhneme svou prací nebo výživou hranic těchto obranných sil, budeme určitým způsobem varováni. Jestliže si těchto varovných signálů z nevědomosti nebo nedbalosti nevšímáme, přijde další varování přírody ve formě nemoci, která odpovídá bezprostřednímu stavu buněk našeho těla a jejich okolí. Jestliže jsme opomenuli jíst potravu, která buňky vyživuje a současně zanedbali nutnost odstraňovat z těla nahromaděný odpad, pak jsme nechali buňky nejen hladovět, ale zatížili jsme je i jedy, které tělo přijme z odpadových látek uskladněných těle. Nejen podle mých zkušeností potřebuje malá buňka živou potravu. Mimoto musí být potrava taková, aby ji zažívací orgány mohly rozložit na atomy a molekuly, které potom krev a lymfa dopravují k buňkám. Zelenina a saláty tělo budují, kdežto ovoce ho čistí. Nesmíme přitom zapomenout, že ovoce nemůže nahradit zeleninu a saláty a že nemají na tělo stejný účinek. Důrazně ještě upozorňuji, že se tyto potraviny musí jíst syrové, aby přinášely život a působily jako stavební kameny. Jestliže však tyto potraviny zpracováváme, konzervujeme, pasterizujeme a uchováváme v plechovkách, ztrácí se tím jejich život a ničí se jejich život darující účinek. Jestliže pijeme denně půl až jeden litr šťáv, enormě z toho těžíme - jestliže ne hned, pak v průběhu času určitě. Čerstvá, syrová zelenina, saláty a čerstvé ovoce konzumované v celku, jsou přirozeně stejně tak dobré, ne-li dokonce lepší. (47 - 48)

7. Zajímavé na škrobové molekule je, že se nerozpouští ani ve vodě, ani v alkoholu, ani v éteru. Když jsem si tuto skutečnost poprvé uvědomil, poznal jsem okamžitě, proč mělo obilí a sacharidy, které jsem konzumoval ve velkých množstvích, takový ucpávající účinek na játra, která tím ztvrdla jako prkno. … Pečlivé vyšetření mně dále odhalilo, proč tolik lidí, kteří ze zvyku jí bílý chléb, obilí, výrobky z mouky a vůbec sacharidy, mají uhry a vůbec nečistou pleť. Zjistil jsem, že škrobová molekula, která není rozpustná ve vodě, putuje jako stabilní molekula krevním i lymfatickým oběhem, aniž by ji mohly buňky, tkáně nebo žlázy využít. (49)
Tvrzení, že škrobová a obilná potrava dodá všechno, co potřebuje mladý muž, aby se stal sportovním esem a co potřebuje mladá dívka, aby z ní byla filmová hvězda, se zakládá na polopravdách a nepravdách. (50)

8. Jíme-li rafinovaný cukr v jakékoliv formě - v potravě, ve sladkostech nebo tekutinách - kvasí v těle a vede ke tvorbě kyseliny octové, kyseliny uhličité a alkoholu. Kyselina octová je silná, ničící kyselina, která se používá například k leptání bradavic na kůži. Jestliže působí tak ničivě na povrchu kůže, ponechám vaší fantazii, jakou škodu působí na citlivé sliznici střeva. (…)
Alkohol působí stejně ničivě a dokonce ještě zhoubněji, protože se stává v těle rozpustidlem pro substance, které jsou rozpustné jen v alkoholu a dají se jen obtížně znovu vybudovat. Má sklon pozvolna narušovat ledvinovou tkáň. Napadá nervy, které mají úzké spojení s mozkem a narušuje zvláště funkci vnímání, schopnost koncentrace a pohybu.

Cukr, který jíme nebo pijeme v limonádách a nápojích typu coly, škodí také slinivce břišní, nejaktivnější žláze našeho zažívacího ústrojí, která je uložena v ohbí dvanácterníku, do něhož také vyúsťuje její vývod. Dodává sem nutné zažívací šťávy, které umožňují trávení různých potravin současně. Cukr je „mrtvý“, rafinovaný produkt a škodlivé reakce vznikající jeho trávením, jsou příčinou mnoha chorob a potíží. (53)
Jestliže mluvím o ničivém účinku cukru, potom mám na mysli tovární cukr. Do této kategorie patří bílý a hnědý cukr, cukr třtinový a ostatní druhy cukru, nevyjímaje melasu a javorový sirup. Všechny byly získány vysokou teplotou. Bílý cukr působí extrémně ničivě a degenerativně, protože je zpravidla „rafinován“ pomocí kyseliny sírové.
Pro lidské tělo jsou užitečné jen cukry přírodní, které jsou obsaženy v syrovém ovoci a přirozeně v medu. Všechny ovocné plody a spousta zeleniny obsahují v syrovém stavu přírodní cukr, známý jako fruktóza. Rafinovaný cukr škodí zvláště zubům. Děti, které jí sladkosti jakéhokoliv druhu, mohou činit rodiče zodpovědny za své pozdější problémy se zuby. Parodontóza nás např. nepřepadne z čista jasna. Je výsledkem záludné, pomalé degenerace dásní a zubů, způsobené nadměrnou konzumací potravy obsahující cukr a škrob v uplynulých letech. (54) Cukr není škodlivý jen sám o sobě. Jestliže je konzumován v nějaké formě společně s ovocem, zničí i jeho hodnotu. Chceme-li sladit, použijme med, který nebyl získán z pláství horkem. Med je natrávený sacharid a může být použit. (55)
Máme-li chuť na něco sladkého, poslužme si datlemi (nesířenými), fíky, hrozinkami nebo jiným sušeným ovocem, které je bohaté na přírodní cukr. (56)

9. Bílkovina. Nejdříve musím připomenout, že lidské tělo nemůže využít žádnou plnohodnotnou bílkovinu - jako je maso, ryba nebo drůbež, ale musí ji rozložit na atomy a molekuly, ze kterých je samo složeno. Potom je teprve znovu skládá tak, aby vznikly přesně ty aminokyseliny, které jsou v daném okamžiku potřebné, a které se zcela liší od bílkovin v právě snědeném mase.
Během tohoto rozkládacího a rozpouštěcího procesu pracuje tedy zažívací ústrojí přesčas a vyrábí při tom nadměrné množství kyseliny močové. Tato kyselina močová se dostává samozřejmě do těla a je přijímána hlavně svalstvem. Dříve nebo později je bod nasycení některého svalu dosažen a kyselina močová začne krystalizovat. Mikroskopicky malé krystalky jsou tvrdé a ostré.
Potom začínají teprve vážné problémy. Při pohybech svalů pronikají pochvami nervů a vznikající potíže označujeme jako revmatismus, neuritidu, ischias apod. (58)
Jestliže to ještě nevíte, pak budete překvapeni, že potraviny, které nás nejvíce oslabují, jsou maso a škroby. Představa, že maso je nutné pro každého, kdo těžce pracuje, je úplně nesprávná a dokonale vyvrácená. Všimli jste si, jak jsou lidé unaveni po svátečním velikonočním nebo vánočním jídle? Místo aby se cítili silní a nabiti energií, mají chuť si zdřímnout a většinou to také udělají. Kdyby maso a škroby dodávaly energii, pak by to vypadalo asi jinak. Slavnostní jídla sestávají z masa a škrobovin a tělo nevyživují. Je to neživá potrava, která nedaruje život. Život v potravinách byl zničen vařením a jídlo slouží jen k zaplnění žaludku a tvoří obyčejně obrovské množství plynů. Jídla ze syrových potravin jsou naopak živá a zásobují tělo trvale silou a energií. Často se poukazuje na to, že vegetariáni nejsou právě nejlepší příklady pro zdraví a vitalitu. Důvod vězí v tom, že tito lidé škrtnou ze svého jídelníčku maso, ryby a drůbež a místo toho jí velká množství potravin z obilí a škrobu. Často vaří skoro všechnu zeleninu a pijí velmi málo, nebo vůbec žádné syrové šťávy. Při takové stravě je prakticky nemožné udržet tělo zdravé, přetékající energií a vitalitou, neboť ty malé škrobové molekuly znemožní všechna dobrá předsevzetí. (60)

10. Mléko, smetana a mléčné produkty. Na základě reklamy a nesprávné výchovy používá většina lidí pasterizované kravské mléko jako potravu v domnění, že se jedná o potravinu pro lidi každého věku, od kolébky až do hrobu. Žádný sedlák, který je při smyslech, nebude krmit dospělé krávy mlékem. Značný podíl kaseinu v kravském mléce není lidským tělem už vůbec bez problémů stráven a přijat. Až na vzácné výjimky je mléko jako potrava pro lidi nevhodné, protože ucpává organismus hlenem. Tento hlen se usadí obyčejně v dýchacích cestách, čelních dutinách a jiných životně důležitých částech těla. Zjistil jsem, že právě mléko je ta potrava, tvořící nejvíce hlenů, kterou vůbec tělu poskytujeme. (65)
Smetana je tuk a její trávení probíhá úplně jinak než trávení u mléka. Měla by se používat syrová, nepasterizovaná a v rozumném množství není příliš škodlivá, ačkoliv je také trochu hlenotvorná. (66)

11. Jestliže se potrava skládá ze syrové zeleniny a ovoce, jsou všechny elementy v ní obsažené organické, živé a mohou se libovolně kombinovat. (71)
Škroby, obilí a cukr patří do alkalické (zásadité) skupiny, přestože vyvolávají v těle kyselou reakci. Ke svému zažívacímu procesu potřebují alkalické trávicí šťávy. Jestliže jíme se škroby, obilím a cukrem (to je sacharidy) současně bílkovinu, musíme se pak vypořádat se závažnou chemickou situací. Trávení sacharidů je rušeno přítomností kyselých žaludečních šťáv a současně se nedokonale stráví bílkovina, protože jsou přítomny také alkalické trávicí šťávy. Následkem je kvašení sacharidů a zahnívání bílkovin. (72)

12. Na tomto místě musím poukázat na ničivé účinky pečených a vařených TUKŮ. Tuky jsou ze střeva vychytávány lymfatickými uzlinami, které však nepřijímají žádné bílkoviny a sacharidy procházející střevem. Sbírají je a přeměňují na velice jemnou emulzi.
V tomto stavu se dostávají lymfatickými cestami do hlavního mízovodu, který je předá do krve. Jsou-li to přírodní, syrové, nepřehřáté tuky - jako třeba v avokádu, olivovém oleji, ořeších nebo v malých množstvích v zelenině - pak je mohou lymfatické uzliny rychle a dokonale emulgovat, takže mohou být tělem ihned použity jako palivo a mazadlo.
Tuky v pečínce, brambůrkách, opražených oříšcích, amoletách atd. jsou zahřátím přeměněny na anorganické produkty a jejich emulgace je ztížena. Tím se stane, že tuk zůstává ještě hodiny po jídle v neupotřebitelné formě v krevním oběhu a „ucpává“ tělo, místo aby mu byl k dispozici pro užitečné věci. (88)

13. Přírodní stravou se rozumí syrové, čerstvé, nezpracované, nevařené a nezavařené potraviny. (90)
Jestliže jíme potraviny, které se k sobě nehodí - jako na příklad maso a brambory, chleba a marmeládu, ovoce a cukr - dojde ke kvašení, za kterého vzniká velké množství plynu. (91)
Všechny nápoje s alkoholem a cukrem tvoří plyny. Jestliže změníme běžný způsob stravování a života za správný a přirozený, nesmíme očekávat, že plyny z našeho těla úplně zmizí. Souvisí to s čistícím procesem a ten může trvat léta. Jestliže však chceme omládnout, pak se to vyplatí.
Tělo potřebuje vedle správné výživy také čistý vzduch, slunce a pohyb - aby omládlo. (95)

14. Otravování nikotinem je samo o sobě dost zlé, ale otrava těla kysličníkem uhelnatým z cigaretového kouře je ještě horší. Protože tělo potřebuje kyslík, který mu plíce nemohou v dostatečném množství dodat, neboť jsou zablokovány kouřem a jiným odpadem, krade atomy kyslíku kysličníku uhličitému (CO2), aby kompenzovalo nedostatek kyslíku. Kysličník uhličitý nemůže být úplně vydechnut a v těle zůstává nebezpečný a smrtelný jed - kysličník uhelnatý. (99)

15. Jak vysoký tak nízký tlak mohou být následky nadměrné konzumace sacharidů, které vyrábí kyselinu uhličitou rušící klidnou a rytmickou funkci srdce. Každý druh továrně vyrobeného cukru má stejný účinek. (102)
Jestliže trpíme bolestmi hlavy, jsou to nervy, které zvoní na poplach: mělo by se stát něco rozumného, aby se uzdravilo to, co není v našem organismu v pořádku. Vezmeme-li si například aspirin, umrtvíme nervy a utlumíme alarm. Je to něco podobného, jako kdybychom přestřihli vedení zvonku u domovních dveří, protože přišel soused, aby nám oznámil, že nám hoří dům.Všechno, co použijeme proti bolestem, umrtví nervy. Bolesti hlavy jsou obyčejně známkou nadměrného ucpání tlustého střeva odpadem, nebo dokonce známkou přítomnosti jedů v krevním oběhu, které byly absorbovány ze střeva. (110)
Bolesti zubů jsou dalším varovným signálem nervů, že tělo potřebuje důkladné vyčištění a ne vytržení zubu. (111)

16. Existuje mnoho nemocí, které mají příčinu ve zneužívání svalů, nervů a kostí těla. Nejhorší forma zneužití jsou oběti módy. Míním teď nošení vysokých podpatků. Vždycky, když móda nadiktuje vysoké podpatky, stávají se zranění, poklesnutí orgánů a ženské choroby častější a výraznější. Tato škoda se zřídka odhalí hned. Když se dostaví potíže, nesvádějí se obyčejně na nohy. Vysoké podpatky přivedou postupně všechny kosti - od nohou, přes kyčle, páteř až k lebce, z jejich přirozené polohy. To znamená enormní tlak na nervy, svaly a orgány celého těla.
Zjistil jsem, že noha je ve své přirozené poloze tenkrát, když se co nejvíc dotýká země, jako při chůzi na boso. Podpatek by neměl být vyšší než 12 milimetrů. Podle mých zkušeností a zkušeností tisíců jiných, jsou sandály ta nejzdravější a nepraktičtější obuv. Nohy potřebují dýchat, potřebují co nejvíc vzduchu, jinak jedy, které se zde přitažlivostí zemskou zvýšeně hromadí, mohou zpětně dostávat do krve. Nedostatek vzduchu podporuje plíseň a potivost nohou. (115)

17. V průběhu let jsem vyšetřil tisíce vzorků moče mužů, žen i dětí. Zjistil jsem, že u jedlíků masa by se mělo asi jedním litrem moči vyloučit třicetpět gramů kyseliny močové. Průměrný obsah kyseliny močové v provedených analýzách byl mezi třemi až pěti gramy. To znamená, že tito lidé zadrželi v těle až dvanáctkrát větší množství, které mělo být vyloučeno. Většina z nich trpěla těžkými bolestmi, vyvolanými krystalky kyseliny močové, u některých potíže právě začínaly. (118)

18. Abychom omládli, je nutné dodávat tělu potravu bohatou na organický, živý a život darující vápník, se kterým pracují příštitná tělíska v náš prospěch. Takový vápník najdeme jen v syrové zelenině, salátech a ovoci a ve šťávách z nich připravených. K potravinám s nejvyšším obsahem vápníku patří karotka, červená řepa, špenát a pampeliška. (141)

19. Přírůstek kuřáků je následek nejzáludnější, nejškodlivější a nejnebezpečnější reklamní kampaně, kterou si kdy lidský mozek vymyslel. Tabákový kouř obsahuje totiž dvě zvláště jedovaté dráždivé látky: nikotin a acrolein. Inhalace kouře provokuje nadměrnou sekreci adrenalinu. (147)
Diskutoval-li jsem někdy s kuřákem na toto téma, slyšel jsem víc než jednou, že „kouření není škodlivé, můj otec (nebo dědeček) kouřil celý život a dožil se osmdesáti, devadesáti nebo dokonce sto roků.“ Těm jsem musel vždycky oponovat a říkal jsem: „Vy žijete, přestože kouříte a ne proto, že kouříte. (148)

20. Pivo je pravděpodobně ta nejškodlivější tekutina, kterou tělu nabízíme. (159)
Jenom dík obrovskému počtu buněk v ledvinách a jejich výborné výkonnosti je mnoho lidí schopno se vléct dvacet roků životem, přestože nalévají do těla škodlivé tekutiny. (161)

21. Jeden z nejdůležitějších faktorů, přispívajících k předčasnému stárnutí, je bez pochyby zácpa. Zácpa je nejrozšířenější a „nejlidovější“ z našich potíží. Za prvé je to nedostatečná výživa orgánů, které jsou za vyprazdňování a odstraňování odpadu odpovědny. Za druhé je to okolnost, že při nucení na stolici nenecháme všechno ležet a běžet a nespěcháme střevo vyprázdnit. Mělo by nás to okamžitě donutit vyhledat nejbližší toaletu. (163)
Zácpa je výsledek nadměrné konzumace vařené potravy, především potravy obsahující škrob (chléb, buchty, nudle atd.). Takové tlusté střevo není schopno přijmout žádnou potravu. Chceme-li omládnout, musíme mít zdravé, čisté tlusté střevo, vyživované živou, život darující potravou. Syrová potrava je pro něj ta nejlepší organická výživa. (168)
Už dávno jsem přišel k závěru, že žádná léčba nějakých potíží nebo nemocí nemůže být úspěšná, jestliže se ze střeva nevypláchne odpad, a to buď nálevy nebo výplachem. (171)
Jedno z nebezpečí vznikající z nahromaděného odpadu v tlustém střevě, je absorbování jedů uvolňujících se při rozkladu, a to hlavně během nočního spánku. (175)

22. Existují dva důležité důvody, proč se mají pít šťávy - za prvé získáváme z ovoce a zeleniny tu nejlepší organickou vodu a za druhé všechny organické substance, minerálie a vitaminy. (183)

23. Nic nepovznáší tak, jako smích. Každý se pídí po štěstí, míru a jistotě. Nenajdeme je mimo sebe samých. Pokud jsme je neobjevili nebo nevyvinuli v sobě, ve svých srdcích a duších, budeme po nich marně pátrat. (193)

24. Půst je velice užitečný za předpokladu, že se provádí chytře a ne déle než 6 - 7 dnů. Půst má dvojí účinek. Umožňuje zažívacímu ústrojí a velké části tělesných funkcí udělat si přestávku a dokonale odpočinout a současně přivede tělo do stavu, ve kterém je schopno spálit a vyloučit odpadové produkty. Během období půstu použije tělo svých rezerv, aby udrželo všechny funkce těla v činnosti. Během postní kůry nejíte vůbec žádnou potravu, pijete jen vodu nebo zředěné ovocné šťávy. Zředění je nutné, aby nebylo „spalování odpadků“ v těle příliš silné a neprobíhalo příliš koncentrovaně. Množství tekutin, které byste měli při půstu vypít denně, je jeden a půl až dva litry. (195 - 196)

25. Stát se mladším je pomalý proces, vyžadující trpělivost a vytrvalost. Zestárnout můžete přes noc, ale omládnout nemůžete, dokud nenapravíte škody způsobené dlouhotrvajícím nesprávným jídlem, nesprávnou životosprávou a nesprávným myšlením. (210) (Naše poznámka: Životospráva je odvozená z myšlení, tj. ze světového názoru.)
Mysleme dále na to, že budeme vždycky hozeni zpět, jestliže povolíme své chuti k jídlu a našim chtíčům bez ohledu na následky. Nesprávný život znamená existovat bez rozumného smyslu a účelu. Nemůžeme žít sami pro sebe, přestože naše Já je ten nejdůležitější element naší existence. Dokud nedbáme nejdřív, nebo vlastně stále, sami na sebe, nemůžeme být užiteční ani sami sobě, ani jiným. (211)
Vědomosti se podobají rostlinnému semínku. Uschováte-li ho, je nakonec bezcenné. Zasadíte-li ho však, staráte se o ně a zaléváte ho, vyroste a všichni sousedé ho obdivují a těší se z jeho květů. Vy pak budete mít více semen, protože jste to původní dobře použili.
Pamatujte si: pro vědomosti, jakož i pro všechno ostatní, platí, že musíme dávat, abychom dostali. Nesprávně myslet, znamená držet se a zabývat se myšlenkami, které nejsou konstruktivní, a které jsou negativní. „Jak člověk v hloubi srdce myslí, takový je“ - není nic pravdivějšího na světě než tato myšlenka. (212)

26. Teprve dnes objevují někteří pokrokoví lékaři a odborníci ve výživě pravdy, které dr. Walker během svého života poznal a objasnil. Už na přelomu století (1899 - 1900) se začal dr. Walker v Londýně zajímat o zdravější způsob života. Jako mladý muž se přepracoval a vážně onemocněl. Protože žádné „lékařské umění“ nepomohlo, dal se dr. Walker novou cestou a uzdravil se. Od té doby věnoval všechen svůj volný čas výzkumu příčin zdraví a nemoci lidí, aby jim ukázal cestu k delšímu životu. Jeho největší příspěvek byl objev léčebné hodnoty ovocných a zeleninových šťáv, v roce 1930. Od té doby se nedají z amerických domácností a domácností v mnohých dalších zemích, čerstvě vytlačené šťávy odmyslet. (214)
Svoji poslední knihu „Jednoduchá kontrola váhy“, napsal ve věku 113 let. Z předchozích nejdůležitějších titulů uvádíme: „Zářící zdraví“, „Voda může zničit vaše zdraví“, „Zdraví a salát“, Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy“, „Omládněte“, „Zdravé střevo bez zácpy“¨, „Přirozená kontrola váhy“.

Štěpánov u Olomouce
(12/2010)<< ZPĚT

 

Start: 1.3.2007
Original: www.spmz.info
SPMZ • Nádražní 28, 783 13 Štěpánov u Olomouce
Czech republic

č.ú.: 257346517/0300

děkujeme za podporu!