76. Allen Carr Snadná cesta k ideální váze


Ukázky ze zajímavých názorů, které souvisejí se zdravým duchovním vývojem.

Mnoho odborníků na drogy věří, že hlavní problém činí závislost na chemických substancích, a také fyzické symptomy abstinence. Z toho důvodu proklamují problematické řešení formou chemických látek. Ve skutečnosti však snadná a jednoduchá cesta k vyřešení jakékoli závislosti musí bezpodmínečně začínat v mysli. (Strana 11, dále jen samotné číslo stránky.)

Věříme, že jsme inteligentnější než inteligence, která nás stvořila. (21) (Proto si vytváříme vlastní představu o tom, co je pro naši výživu nejlepší. )

Lidstvo stvořilo automobil - nikoli však samo sebe. A jestliže se člověčenstvo nestvořilo samo, udělal to Bůh nebo nějaká jiná inteligence. Pro zjednodušení nazývám tuto inteligenci Stvořitel nebo Matka Příroda. Jedno však vím naprosto jistě, totiž to, že Stvořitel musí být milionkrát inteligentnější než lidstvo. (41) Můžete-li stěží připustit, že Rolls Royce je spíš výsledkem náhody než produktem inteligentního tvůrce, bude ještě mnohem těžší uvěřit, že by pouhou náhodou mohl vzniknout stroj milionkrát komplikovanější než dokonalý automobil. (…) Evoluce a přírodní výběr neprobíhají náhodně, jsou to postupy používané Stvořitelem ke zdokonalení jeho produktu. (45)

Převážná část moderní mediciny se soustřeďuje na hledání zázračné pilulky k odstranění symptomů nemoci. Od malička jsme naučeni věřit, že nemoci jsou něčím přirozeným. Musíme počítat s planými neštovicemi, spalničkami, černým kašlem, nachlazením, chřipkou, poruchami zažívání, zácpou, průjmem atd. … Opravdu se ale domníváte, že pro tak neuvěřitelně vysoce rozvinutou jednotku - lidské tělo - je zácpa docela normální funkce? … Proč mi lékař neřekne, že zácpa může vzniknout následkem chybné výživy? … Když se v autě rozsvítí kontrolka ukazující nízký stav oleje v motoru, budete řešit problém jejím odstraněním? Je pravda, že motor se nezničí okamžitě, červené světélko však samo o sobě není žádný defekt. Právě naopak, je to užitečné varování, že něco není v pořádku. Za samostatné nemoci často považujeme bolesti hlavy, kašel, horečku, nevolnost nebo únavu. Nemoci to však nejsou. Stejně jako ta červená kontrolka jsou to pouze symptomy, ukazatele, varující nás, že s naším tělem není vše v pořádku. Symptomy však nejsou chorobami. Naopak - jsou to červená varovná světélka. Často je symptom dokonce nejen varováním, ale současně i součástí léčby, jako například kašel nebo zvracení. Kašel je spolehlivý přirozený způsob, jak katapultovat z plic cizí substance, zvracení je přirozená metoda umožňující co nejrychleji vypudit z žaludku jedy. V mnoha případech může léčba symptomů problém ještě zhoršit. (50-51) (Dodáváme, že příkladem samoléčby fyzického těla je též horečka, spalující nebezpečné toxiny a disharmonii v těle.)

Váha vám neřekne, jestli máte nadváhu. Správnou váhu vám neřeknou nejrůznější tabulky, ale řekne vám to zrcadlo. Postavte se neoblečeni před veliké zrcadlo. Jestli to, co vidíte, můžete obdivovat, máte ideální tělesnou hmotnost. Ideální hmotnost také máte, když se ráno probouzíte odpočati, nabiti energií, těšíte se na nový den a máte radost ze života. Proto neurčujte si předem cílovou hmotnost! (57)

Dáme-li benzinovému motoru naftu, auto nepojede. My lidé můžeme jíst potravu nejrůznější a přesto přežijeme. Vaše potrava však nemá správnou skladbu, a to je příčinou vaší nadváhy, tloušťky a lenosti. Ano, přežíváme, ale jen proto, že naše tělo je neuvěřitelně geniální, a mnohem složitější než auto. Naše tělo dokáže bez průvodních jevů zpracovat určité množství podřadné potravy - junk food. Ale je to pro nás dostatečnou výmluvou, zacházíme-li se svým tělem jako odpadkovým košem? Volně žijící zvířata se živí výhradně přirozenou potravou! Přirozená potrava je taková, kterou lze jíst v původním, přirozeném stavu. Jinými slovy - člověk ji nepokazil. To znamená, že není vařená, rafinovaná, zmrazená, nakládaná, plněná do láhví, sterilovaná, slazená, upravená ochucovacími přípravky, konzervovaná, uzená a kdovíco ještě. … Pro nás je to pouze čerstvé ovoce, zelenina a ořechy. (69-71)

Lidské tělo je vskutku neuvěřitelný stroj! Proč tak usilujeme ztížit mu život? Vždyť na tom závisí naše štěstí a dlouhověkost. Musíme se svým tělem žít v souladu a abychom toho dosáhli, musíme jeho přirozené funkce podporovat namísto toho, abychom je ohrožovali. A k tomu potřebujeme mít základní znalost o činnosti celého systému. (78)

Jak byste zařídili, aby všechna divoká zvířata pravidelně jedla? Odpověď je nasnadě. Vybavíte každé zvíře geniálním mechanismem zvaným HLAD. Proto divoká zvířata vědí, kdy mají jíst. Když jsou hladová. A proto také vědí, kdy mají přestat jíst: Když už nepociťují hlad. Jakkoli je to jednoduché řešení, nelze genialitu tohoto mechanismu popřít. Proč nazývám hlad geniálním mechanismem? Být hladový není přece zvlášť žádoucí stav. Žijete-li v zemi Třetího světa a hladovíte, pak s vámi plně souhlasím. Ale ani zde nepředstavuje hlad to skutečné zlo, pouze vám říká, že potřebujete jíst, abyste nezemřeli. Opravdovým zlem je neschopnost hlad utišit. Přestaňte považovat hlad za zlo, je vaším přítelem. (84-88)

Všimněme si co se děje při konzervování přirozených potravin. Nejvíc rozšířeným způsobem konzervování je vaření či jiná tepelná úprava. Zahřejete-li potravu na teplotu vyšší než 58 stupňů, usmrtíte nejen všechny bakterie, ale zničíte i veškeré živiny. Zbyde doslova a do písmene mrtvá potrava. Současně stejně ničivě pozměníme její strukturu. Každá potravina obsahuje určitý podíl vody, vařením se hodnotná tekutina odpaří. (98)

Už jsme prohlédli mýtus o nutnosti jíst maso jako zdroj bílkovin. Největší a nejsilnější zvířata na Zemi jsou býložravá. Slyším, jak říkáte: Ale kdo je králem džungle? Lev, a to je přece masožravec. To je také zavádějící informace. Lev sice může platit za krále džungle, ale zdaleka není tak silný jako slon. Jestli si představujete lva sršícího energií, uvědomte si, že dvacet hodin denně prospí. Až budete sledovat přírodovědný film ukazující lva nebo jiného masožravce s ulovenou kořistí, všimněte si, že lovec nejprve rozpáře žaludek kořisti a sežere jeho obsah. Z něho čerpá lev potřebné bílkoviny - z rostlin, které sežral býložravec. Když sežral obsah žaludku oběti, vybere si lev orgány jako srdce, játra, ledviny, plíce a mozek. S výjimkou kostí zaujímá u něj maso poslední volbu. Maso ve skutečnosti obvykle zůstane níže postaveným živočichům, hyenám a supům. A je jednou z příčin jejich ošklivého a vyzáblého vzevření.

Když se budete snažit jíst syrové maso, stěží je rozkoušete, ani nemluvě o trávení. Někdy ostatně nemůžeme rozkousat ani vařené nebo pečené maso. Náš zažívací aparát není pro trávení masa vybaven a nemáme ani odpovídající chemické látky, abychom mohli z masa vstřebat živiny a vyloučit odpadní produkty. Maso nám nedodává žádnou energii, tu získáváme ze sacharidů. Maso obsahuje velice málo sacharidů, a co je ještě důležitější, nemá prakticky žádnou vlákninu, absolutně nepostradatelnou pro zdraví a dobré trávení. Jestli máte rádi maso, představte si zvířata, která se jím téměř bezvýhradně živí - supy, hyeny a krokodýly. Sup ve skutečnosti vůbec nelétá, spoléhá na termiku (vertikální činnost teplých vzdušných proudů). Když se dosytosti nažere, má sotva sílu odlepit se od země. Krokodýl tráví život nepohnutě ve vodě či na břehu. Oba jsou oškliví, vyzáblí. Myslíte si možná, že maso tepelně upravujeme jen proto, abychom zlepšili jeho chuť. Ale jestli uvařené maso tak lahodně chutná, nač potom potřebujeme koření a omáčky? … Máme dva důležité důvody, proč maso vaříme: Zaprvé je nemůžeme jíst syrové, zadruhé se rychle rozkládá a musíme zničit nebezpečné bakterie. Vařením ovšem neusmrtíme pouze bakterie, nýbrž i živiny. Vaření nese s sebou další značnou škodu, vypařuje se nezbytná vlhkost. Maso obsahuje tak jako tak málo tekutin už před tepelnou úpravou a ještě je o ně připravíme. Do odpovědi na otázku zda máme jíst maso chtějí zasáhnout i naše zuby. Masožravci mají dlouhé trháky nebo špičáky a dlouhé ostré drápy, kterými mohou maso trhat. Mají i víc kyseliny solné než člověk, a ta je potřebná pro neutralizaci jedů v mase. Maso se rychle kazí, proto mají masožravci krátké střevo, aby mohli rozkládající se potravu co nejrychleji opět vyloučit z těla. Až si příště objednáte jehněčí, vzpomeňte si na skotačivé zvířátko plné radosti ze života. Dokázali byste je sami usmrtit? Pravda je, že většina z nás by maso nejedla, kdybychom museli zvířata zabíjet sami. Maso pro nás nemá žádné přednosti, naopak je nejobtížněji stravitelnou potravou, z níž se nejhůře dají vyloučit odpadní látky. I když jste maso uvařili a rozžvýkali, nemá tělo k dispozici správné enzymy, aby je mohlo strávit. Maso nedodá tělu žádnou energii, na trávení však samo mnoho energie spotřebuje. (100-104)

Vyhýbejte se konzervované potravě! Každé konzervování má tři velice škodlivé účinky. Zaprvé usmrtí všechny živiny. Zadruhé dodá potravě jedovaté látky a zatřetí sníží důležitý obsah vody. Vaše tělo je uzpůsobeno ke zpracování potravy v tom stavu, v jakém ji příroda stvořila. Pití vody může při jídle problém ještě zhoršit, vyplavuje totiž ze žaludku trávicí šťávy.

Moderní medicína je schopná nahradit některé části těla. Opravdu si myslíte, že jsou transplantace srdce, plic a ledvin inteligentní odpovědí na stávající problémy? Nemusíme být Einsteinem, abychom přiznali, že jedinou alternativou je odstranění příčin selhávání orgánů. Lidské tělo o sebe celý život pečuje samo. Přestože s ním nakládáme jako s popelnicí a otravujeme je tabákem, alkoholem, výfukovými plyny a jinými škodlivinami, srdce tluče průměrně více než sedmdesát let aniž by vynechalo jediný úder.

Jestliže nám jídlo chutná jen máme-li hlad, proč někteří pokračují v jídle i když se nasytili? Nemohou přece být v žádném případě ještě hladoví. Jak se můžeme cítit současně sytí i hladoví? Když si tělo nacpete podřadným jídlem, nedáte mu totiž živiny a energii, kterou vyžaduje. Máte sice plný žaludek, ale přitom pociťujete hlad. Možná vás překvapí když uslyšíte, že na strávení, využití a vyloučení potravy spotřebujete víc energie než na jakoukoli jinou činnost. Za normálních okolností si toho nejsme vědomi, protože jakmile jídlo spolkneme, probíhá už další proces zcela automaticky. Jak lze problém vyřešit? Když budeme jíst ještě víc podřadné potravy, problém ještě zhoršíme. Bývá to příčinou toho, že lidé s podstatnou nadváhou nepřestávají jíst stále víc. Nikdy nezaženou hlad!

Srozumitelnější je možná srovnání s žízní. Pocitem žízně nám tělo signalizuje, že potřebuje vodu. K uhašení vody potřebujeme stěží víc než jednu sklenici vody. Když se ale pokoušíme zahnat žízeň pivem, můžeme snadno vypít dva, tři i více půllitrů a ještě pořád budeme žízniví. Na tom má zásluhu obsah alkoholu v pivě. Alkohol je dalek toho, aby uhasil žízeň, tělo naopak vysušuje. A stejný princip se uplatňuje i v jídle. Když se stravujete nevhodně, máte pořád hlad. Mimoto máte trvale nadváhu, jste malátní a máte zdravotní obtíže. (116-118)

Ovoce nepotřebuje dlouhé trávení. Téměř ihned přechází ze žaludku dále do střeva, kde mohou být tělem vstřebány živiny a energie. Proč nám inteligentní příroda nedala k dispozici potravu v tekutém stavu? Ale vždyť to udělala! Mnoho ovocných plodů obsahuje víc než 80 % vody. Je to jeden z geniálních počinů přírody, předložila nám v pevné formě to, co je v podstatě tekuté. Pevné látky se tímto způsobem dají totiž lépe transportovat a ukládat. Ovoce je potrava plná důležitých živin, chutná a šťavnatá, kterou můžete ukojit současně žízeň i hlad. Naučte se vážit si toho! Máme sklony považovat to všechno za samozřejmé, ale čím víc o tom budeme vědět, tím víc si uvědomíme jak je to podivuhodné. Už jste si někdy všimli, že ovoce i v nejparnějších dnech zůstává osvěžující a chladné? Z ovoce získáte maximum energie a jen malé procento jí spotřebujete na trávení, vstřebání živin a vyloučení odpadních produktů. Ovoce vám poskytuje energie nadbytek. V těsném závěsu za čerstvým ovocem následuje čerstvá zelenina, ořechy, klíčky, obilniny a další rostliny. Zmíněné rostliny dám dodají veškeré vitaminy a životně důležité minerální látky, které potřebujete. Nedostatek vitaminů je jedním z neduhů civilizované společnosti. Další předností ovoce a zeleniny je nízká cena, a máte-li vlastní zahrádku, budete ji mít téměř zadarmo. (112-113) Nejezte ovoce, dokud mát v žaludku jinou potravu. (120)

Chuťové nervy i přirozené instinkty oklameme, když podřadné potravě dodáme příchuť ovoce. A jde to ještě jinak - sladké chuti dosáhneme přídavkem rafinovaného cukru. Rafinací cukru zmizí prakticky poslední stopy živin. Je odstraněna téměř všechna vláknina, jsou odstraněny vitaminy i minerální látky. Zůstává mrtvý zbytek. Po cukru se tloustne, protože dodává tělu pouze prázdné, méněhodnotné kalorie a nadbytečné množství sacharidů, které se přeměňují v tuk. Potrpíte-li si na sladké a jíte potraviny vysokým obsahem cukru, podvádíte své tělo dojmem, že se mu dostává blahodárné výživy. Příčinou nadváhy není přemíra jídla, nýbrž přemíra nevhodného, podřadného jídla. (119)

Problémy našemu zažívacímu aparátu může dělat stolování s potravinami náležejícími k odlišným skupinám. Nejběžnějším příkladem je kombinace potravin s vysokým podílem bílkovin, jako je maso, s jinými, složenými převážně ze sacharidů, jako jsou brambory. Žaludek vyrábí kyselé šťávy k trávení masa. Šťávy k trávení sacharidů jsou však zásadité. A co se stane, smícháme-li louh s kyselinou? Dojde k vzájemné neutralizaci a výsledkem je, že nemůžete strávit to ani ono. Následuje stagnace, pálení žáhy a poruchy zažívání. Ovoce snědené během jídla nebo zařazené na poslední chod, nemůže projít do střeva. Stává se součástí nestravitelné směsi a všechny živiny v něm obsažené jsou nenávratně ztraceny. Špatně zkombinovaná potrava může v žaludku setrvat až osm hodin. Nakonec žaludek řekne: Sorry, udělal jsem co nejlepšího jsem mohl, dál už nezmůžu nic - a předá nestravitelnou směs střevu. Ani to ovšem nezmůže mnoho. Živiny jsou už zničené, všechna energie, kterou jsme mohli z potravy získat, byla spotřebovaná nadarmo. S výjimkou ovoce potřebují všechny ostatní potraviny průměrně 25 až 30 hodin k tomu, aby prošly celým zažívacím traktem. U masa je tento průměrný čas více než zdvojnásoben. (120-121)

Nejezte ovoce současně s jakoukoli jinou potravou. Ovoce byste neměli jíst vůbec, nemáte-li prázdný žaludek. Z tohoto důvodu se pravou chvílí pro ovoce jeví snídaně. Po požití ovoce pak počkejte alespoň půlhodinu než sníte něco jiného. Nekombinujte bílkoviny se sacharidy. Jedno jídlo smí obsahovat pouze jednu koncentrovanou potravinu. Koncentrované jsou všechny potraviny s výjimkou čerstvého ovoce a zeleniny. Neškrobnatá zelenina (tj. zelenina s vysokým obsahem vody) může být strávena pomocí jak zásaditých, tak i kyselých žaludečních šťáv. Proto ji lze kombinovat buďto s bílkovinami (s masem, mléčnými výrobky), nebo se sacharidy (s pšenicí, chlebem, rýží, těstovinami, bramborami a obilninami). (122)

Nejlépe osvěží studená čistá voda. Pověra o tom, že je limonáda dobrá, je opět jen výsledkem deformace myšlení, jíž jsme vystaveni od dětství až do zralého věku. Myslíte-li si, že bezpodmínečně musíte pít něco jiného , pak je nejlepší ovocná šťáva, ale čistá, bez jakékoli příměsi s výjimkou vody. (124-130)

Naše děti a vnoučata vyrůstají s čokoládovými tyčinkami. Proto mají špatné zuby, proto je tolik nervózních a hyperaktivních dětí.
Čokoláda, stejně jako kakaový prášek, se vyrábí z kakaových bobů. Zkuste někdy jíst neslazený kakaový prášek! Chutná hnusně. A víte přece, že je nebezpečné jíst to, co má hnusnou chuť.
Čokoláda sestává ze tří základních složek:
1. Návyková, odporně chutnající jedovatá droga - teobromin. Podněcuje vás k pokračování v konzumaci čokolády.
2. Rafinovaný cukr, jehož úkolem je přehlušit nepříjemnou chuť.
3. Mléko určené telatům, které má dodat čokoládě líbivý vzhled.

Čokoláda představuje jeden z nejhorších příkladů rafinované potravy a jeden z nejvýstižnějších příkladů násilné propagandy. Chcete-li však okusit pravou chuť čokolády, zkuste sníst trochu kakaového prášku bez jakékoli příměsi. (138-139)

Jsme zvyklí jíst třikrát denně a snažíme se vždycky sníst všechno co máme na talíři. Jinými slovy - dominantním prvkem je zvyk. Chuť na jídlo však dostanete teprve až pocítíte hlad. A hlad dostanete tehdy, když nějaký čas nebudeme nic jíst. Proto jím pouze dvakrát denně. (139-140)

Lidské tělo obsahuje asi 70 % vody. Vaším cílem bude změnit krůček po krůčku své stravovací návyky, aby se podřadná potrava stala spíše výjimkou než pravidlem. Konečným cílem je, aby nejméně 70 % veškeré vaší potravy tvořily čerstvé potraviny s vysokým obsahem vody, jako je například ovoce a zelenina.

Vydavatel: Earth Save CZ, Jinonická 80, 158 00 Praha 5
(11/2010)<< ZPĚT <<

 

Start: 1.3.2007
Original: www.spmz.info
SPMZ • Nádražní 28, 783 13 Štěpánov u Olomouce
Czech republic

č.ú.: 257346517/0300

děkujeme za podporu!